تولد : 1235 اردبیل

وفات : 1341 اردبیل

حاج سلیمان بیگناه یکی از بنیانگذاران صنعت زنبورداری مدرن و پیشرفته در کشور عزیزمان ایران می باشد . حاج سلیمان در یکی از سفرهای خود به منطقه ی قفقاز که برای فروش عسل و خرید لوازم زنبورداری موم انجام می شد ، کندوهای دادانت را دیده و برای اولین بار آن نوع کندو را به ایران وارد می کنند . ساختمان کندوی جعبه ای طوری است که زنبوردار به راحتی قادر به بازدید کندو است . البته امروزه بعد از چندین تغیرات به کندوی لانگستروت تبدیل شده است .
با توجه به این موضوع که کندوهای مدرن نیاز به موم ورق داشت، کارگاه آج موم پرسی و همچنین بعدها کارگاه آج موم غلتکی را جایگزین نمودند . حاج سلیمان بیگناه در گسترش زنبورداری مدرن در ایران نقش بسزایی داشتند و از چهره های بنام این صنعت بزرگ می باشند .

 

 

 

تولد : 1300 اردبیل

وفات : 1355 اردبیل

حاج محمد بیگناه فرزند حاج سلیمان بیگناه از اولین عسل فروشان معتبر و بنام در راسته بازار اردبیل بشمار می آیند ، حاج محمد پا برجای پدر خود گذاشته و به زنبورداری و پیشرفت این صنعت مشغول بودند . همزمان در جهت گسترش این بطور مدام از زنبورداران منطقه که با جایگزینی کندوهای تنه درختی به مدرن که محصول عسلشان بیشتر شده بود ، عسل خریده و به دیگر شهرهای ایران بخصوص رشت ، تبریز ، ارومیه ارسال می نمودند و بهمین خاطر با گذشت چندین دهه اردبیل به شهر عسل سبلان ( نام کوهی در اردبیل ) معروف شد.

 

 

 

 

تولد : 1332 اردبیل

حاج علیرضا بیگناه فرزند حاج محمد بیگناه اولین موسس کارخانه تهیه و تولید و بسته بندی عسل در ایران با برند « ساوالان » می باشد ایشان بار دیگر شغل پدر و پدر بزرگ خود را ادامه دادند اما بصورت پیشرفته و مدرن که به چند مورد از آن ها اشاره می شود :
1 – احداث کارخانه بسته بندی عسل در سال 1364
2 – وارد کننده اولین دستگاه تمام اتوماتیک آج موم زنبور عسل از شرکت ریچه آلمان
3 – از اولین صادر کنندگان عسل ایران به کشورهای همسایه
4 – اولین واردکننده ملکه اصلاح شده توسط جهادکشاورزی به ایران و تقسیم آن بین زنبورداران کشور
5 – تاسیس شرکت آرتاویل کنسرو سبلان با عنوان تولید و بسته بندی عسل و مشتقات عسل در سال 1382

 

 

 

تولد : اردبیل 1360